חששות נפוצים מטיפול

כולנו עשויים לחוות קושי, חשש או סבל עמוק במהלך חיינו. טיפול פסיכולוגי נועד לעזור לנו להתמודד עם מצוקות אלה, ולפתח בנו משאבים וכלים להתמודדות טובה יותר עם אתגרי החיים. למרות זאת, רבים נרתעים מלפנות לעזרה פסיכולוגית. הפנייה לטיפול היא כמובן עניין של רצון ובחירה, אולם ישנן כמה סיבות שכיחות, ולדעתי מוטעות, שיכולות למנוע מאתנו להיעזר בטיפול פסיכולוגי.   

 

החשש להכיר במצוקה 

לעיתים אנשים נמנעים מפנייה לטיפול מכיוון שהם מתקשים להודות בכך שהם סובלים ממצוקה נפשית, אולי בשל חשש להיתפס כחלש או חריג בעיני עצמם או בעיני אחרים. מסתבר שמצוקות נפשיות שכיחות הרבה יותר ממה שרגילים לחשוב - 1 מתוך 4 אנשים סובל ממצוקה נפשית בכל שנה. למעשה, אנשים רבים, ביניהם כישרוניים ומוערכים, התמודדו בחייהם עם קשיים נפשיים. 

 

החשש לקבל עזרה 

חלק מהאנשים שנמנעים מלפנות לטיפול פסיכולוגי, מחזיקים בתפישה שאדם עצמאי ואחראי אמור לדעת להתמודד עם קשייו לבדו. אולי יפתיע לשמוע שבמידה רבה ההיפך הוא הנכון - היכולת להיעזר באחרים מהווה כוח אישיותי יקר ערך, ועשויה לתרום להתפתחות והתקדמות בשלל תחומי החיים.  

 

החשש מחשיפה 

עצם הרעיון לחשוף רגשות או פרטים אישיים בפני אדם לא מוכר עשוי באופן טבעי לעורר רתיעה מסוימת, בייחוד אצל מי שלא התנסה בטיפול. אולם מפגש עם מטפל מפיג בדרך כלל את החששות הללו. מסגרת הטיפול היא חסויה ודיסקרטית, ונועדה לאפשר למטופל לשתף במה שיבחר ואם וכאשר הוא חש מוכן לכך. יתרה מזו, חשיפת פרט אישי או רגש חבוי מלווה פעמים רבות בתחושת הקלה ממשית ותורמת להתקדמות בתהליך הטיפולי. אחת התובנות של מטפלים ומטופלים היא ההכרה עד כמה שכיח ונורמלי להתנסות בתחושות, מחשבות והרגלים "לא מקובלים" שאנו מעדיפים לשמור לעצמנו. 

החשש מהתשלום והזמן 

גם אם מוכנים לקבל עזרה, הזמן והעלות שכרוכים בטיפול עשויים להרתיע מלהעזר בו. זה כמובן נכון שטיפול פסיכולוגי כרוך בתשלום ובהשקעה מסוימת של זמן. אולם אם ניקח בחשבון את המחיר שהסבל גובה מאתנו, יתכן מאד שזו החלטה שבהחלט משתלמת. בהקשר זה, חשוב גם לדעת שקיימות כיום גישות קצרות ויעיליות לטיפול במגוון קשיים.

 

~ ~ ~

אם החלטתם לפנות לטיפול, עדיין עומדת בפניכם השאלה בדבר בחירת מטפל מתאים. בארץ קיים מגוון של מטפלים בעלי גישות והכשרות שונות, ורצוי לבחור פסיכולוג שאמון על טיפול בסוג הקושי שעמו אתם מתמודדים. ניתן להעזר בהמלצה של חבר או איש מקצוע, ולהתרשם מאתרי מטפלים באינטרנט, כדוגמת אתר זה.

 

לשאלות נוספות, התייעצות ראשונית או קביעת פגישת הכרות, אתם מוזמנים ליצור עימי קשר.

לקריאה נוספת