קושי במערכות יחסים

אם פסיכולוגים היו צריכים לבחור תחום אחד שמשפיע יותר מכל על האיכות הרגשית של חיינו, קרוב לוודאי שהקטגוריה הנבחרת הייתה קשרים בינאישיים. מערכות היחסים שלנו הם הבסיס החשוב ביותר בעיצוב זהותנו, והמקור המרכזי לרגשות החיוביים והשליליים בחיינו. היכולות שלנו ליצור ולקיים קשרים בינאישיים מיטיבים, להבין את עצמנו ואת זולתנו, ולהתנהל ברגישות ובאסרטיביות ביחסים הבינאישיים שלנו, הן משאב יקר ערך ומפתח חשוב לאושר בחיינו. פרויד הבין בריאות נפשית באופן פשוט וקולע - כיכולת לאהוב ולעבוד, ואכן, קשיים בינאישיים עלולים לפגוע באיכות החיים שלנו בשני תחומים עיקריים - זוגיות ויחסי עבודה.

זוגיות - אנשים רבים מתקשים ליזום, לשמר או לסיים קשר זוגי. יש מאתנו שכמהים לזוגיות אך לא מצליחים ליצר הזדמנויות או ליזום פגישה. יש שמתנסים אך מוצאים עצמם מותשים מדייט אחר דייט שמסתיים בכשלון ואכזבה, ויש שלא מצליחים להתלהב או להיקשר רגשית לאף פרטנר. לפעמים הקושי הוא לא במציאת הקשר אלא באופיו. אנו עלולים למצוא את עצמנו במערכות יחסים לא מספקות מבלי שנדע איך לשפר או לסיים אותן, להרגיש שהפרטנר שלנו אדיש, לא מתחשב או לא מבין אותנו, שהעניין או התשוקה ביחסים אבדו, או שהזוגיות רוויה במריבות ומתחים שהולכים ומערערים אותה.  

 

יחסי עבודה - אומרים שכל ההתחלות קשות, אולם חלקנו מתקשים במיוחד ליצור את הרושם והחיבור הנכון בראיונות או בשלבים הראשוניים של עבודה. אצל אחרים הרושם הראשוני עשוי להיות מעולה, והקושי ניכר דווקא בתוך מסגרת העבודה. משום מה אנו לא מצליחים לייצר תקשורת טובה עם הבוס, להתחבר לעמיתים, או להתנהל בקלות עם אנשי הצוות שעליהם אנחנו ממונים. ליחסי העבודה שלנו השפעה ניכרת על שביעות הרצון בחיינו, הן בגלל ההשפעה הרבה שלהם על ההתקדמות המקצועית שלנו, והן מפני שרבים מאתנו מבלים חלק ניכר מזמנם עם עמיתים לעבודה, לעיתים אף יותר מאשר עם בני הזוג, החברים והמשפחה.  

לקריאה נוספת