הציור "הצעקה" של הצייר הנורבגי מונק יכול להמחיש את התחושות הקשות שמאפיינות הפרעות חרדה. מתח מתמשך, פחדים, דאגות, ומחשבות חוזרות על סכנה או עתיד שחור שמולו אנו חשים חסרי אונים - אלה הם ביטוייה הרגשיים הבולטים של חרדה. לצידם מופיעות תגובות גופניות מטרידות כגון דפיקות לב מואצות, הזעה, רעד, שרירים מתוחים, כאבי ראש או בחילות. 

 

הפרעות החרדה לובשות צורות רבות ומגוונות, המרכזיות שבהן מתוארות להלן. 

הפרעות חרדה

חרדה כללית

חרדה כללית מאופיינת בדאגה מוגזמת, בלתי נשלטת ולעיתים לא רציונלית, לגבי עצמנו או הקרובים לנו, וסביב מגוון נושאים, כגון בעיות בריאותיות, פגיעה או מוות, בעיות פרנסה וכסף, קשרים בינאישיים, ותפקוד בעבודה או בלימודים.

התקפי פאניקה

התקפי פאניקה הן התפרצויות פתאומיות וחדות של תסמיני חרדה, שעשויות להתעורר בתגובה למחשבות או מצבים מאיימים, ולעיתים ללא סיבה נראית לעין. העוצמות הגופניות של התקפי פאניקה עלולות לגרום לנו לחשוב שמדובר בהתקף לב, התמוטטות עצבים, או אירוע בריאותי מסכן חיים, ויש מקרים שעצם הפחד מההתקף יכול לעורר אותו. לא פעם התקפי פאניקה מלווים באגורפוביה - פחד והמנעות משהייה במקומות שבהם התקף פאניקה עשוי להתפרץ. החשש הוא שנמצא את עצמנו במצב של מבוכה או חוסר אונים, וללא יכולת להימלט. לעיתים האגורפוביה מביאה לידי כך שאנו חשים שאיננו יכולים לצאת מהסביבה המוכרת של הבית, ובכך היא מצמצמת באופן משמעותי את חיינו.   

חרדה חברתית

חרדה חברתית מתבטאת בפחד מתמשך מביקורת או מדחייה מצד אחרים. אנשים הסובלים ממנה מודעים באופן קיצוני ומוטה למראה או להתנהגות שלהם, וחוששים באופן תמידי שיובכו, יושפלו או יישפטו לחומרה בידי אחרים. חרדה חברתית עשויה להפוך פעילויות יומיומיות ומצבים חברתיים לבלתי נסבלים, ולהוביל אותנו להימנע מהם עד כמה שניתן. לעיתים החרדה מוגבלת לסיטואציות מסוימות, כגון היכרויות רומנטיות, ראיונות עבודה או הופעות פומביות, ולעיתים היא מוכללת על פני מגוון רחב של מצבים חברתיים.

הפרעת דחק פוסט-טראומטית (PTSD)

אירועים טראומטיים מסכני חיים או מעוררי אימה, וכן חוויות של ניצול מיני או הימצאות בשליטה רודנית ממושכת, עלולים להותיר בנו פצע נפשי הידוע כהפרעה פוסט-טראומטית. תסמיניה כוללים זיכרונות פולשניים מהאירוע, סיוטי לילה אודותיו, פלאשבקים ותחושה כאילו אנו חווים אותו מחדש, ולעיתים גם קושי להיזכר בפרטים והיבטים שלו. כל רמז לאירוע עשוי לעורר בנו תחושת מצוקה קשה ותגובות גופניות קיצוניות. לעיתים, בניסיון למצוא מפלט מהמצוקה שמתעוררת, מנסים להימנע מכל מחשבה ושיחה על האירוע וכן ממקומות ואנשים הקשורים אליו. קושי להירדם ולישון הם שכיחים, ועימם גם פרצי כעס, קשיי ריכוז, דריכות, עצבנות מתמשכת, ותחושת זרות כלפי מכרינו. רגשות השמחה והאהבה שלנו עשויים להצטמצם, וכמוהם גם העניין שלנו בפעילויות יומיומיות. 

חרדה ספציפית (פוביה)

פוביה מתבטאת בתחושות של פחד ואימה סביב מצבים או אובייקטים מסוימים. דוגמאות אחדות הן פחד ממקומות גבוהים, ממעליות, מבעלי חיים, מטיסות או מבחינות.

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית (OCD)

הפרעה אובססיבית-קומפולסיבית מתבטאת במחשבות פולשניות חוזרות ונשנות המעוררות חרדה (אובססיות), ובפעילויות כפייתיות, לעיתים קרובות טקסיות, שנעשות בניסיון להפחית את החרדה (קומפולסיות). דוגמא אחת מני רבות היא של אדם הסובל מפחד להידבק במחלות ומגיב ברחיצה מופרזת של הידיים.

לקריאה נוספת